infoyankee@ztrade.cz 731 648 024 (PO-PÁ 8:00-14:30)
Prodejny
Přihlásit
Vítejte zpět
Zapomněli jste heslo?
Jsem tu poprvé Zaregistrovat se
Košík
Doprava od 49 Kč a pro objednávky nad 1 000 Kč doprava zdarma.

Co možná nevíte o Vánocích.

Proč vlastně jíme salát s kaprem, kdo dal Santa Clausovi jeho typický úsměv, nebo odkud pocházejí tradiční perníčky? Ohlédněte se s námi do minulosti...

Proč se o Vánocích pije vaječňák?

Má se za to, že vznikl ve středověké Anglii. Jeho vzorem byl nápoj posset, který se připravoval z vína či piva, smetany, cukru, vajec a chleba či ovsa na zahuštění. Nápoj si dopřávala aristokracie zvláště o Vánocích, kdy se díky chladu mléko v nápoji tak rychle nekazilo a nemusel se vypít hned. Postupně se pivo a víno nahradilo tvrdým alkoholem - dodal likéru sílu a mléko s vejci se nekazilo, lihovina totiž spolehlivě zničila bakterie. Dnes je receptů bezpočet a nejlépe samozřejmě chutná ten domácí. Tady máte recept, je to jednoduché!

Komu vděčíme za vánoční stromeček?

Původ vánočních stromečků sahá až ke starověkým Egypťanům a Římanům, kteří zimní slunovrat slavili vystavování stále zelených stromů jako symbolu, že se brzy vrátí jaro. Tradice se ale objevila až s německým princem Albertem, který nechal připravit vánoční stromeček své ženě, anglické královně Viktorii. Obraz páru, stojícího u stromečku v Illustrated London News v roce 1848, odstartoval všeobecnou oblibu zdobení vánočního stromku a dnes se fotkami stromečku s rodinou můžeme chlubit všichni, princ neprinc. Naše vůně, inspirovaná stromečkem, se jmenuje The Perfect Tree, svěží aroma jehličí ale najdete i v dalších našich svátečních vůních, jako Icy Blue Spruce nebo Frosted Fir.

Proč jíme bramborový salát s kaprem?

Kořeny „českého bramborového salátu“ sahají do carského Ruska poloviny 19. století. V té době v Moskvě fungovala luxusní restaurace Hermitage s belgickým šéfkuchařem Lucienem Olivierem. Ten pro své zákazníky z vybrané společnosti začal připravovat speciální pokrm z vařených brambor, majonézy, vařených vajec, kyselých okurek a dalších ingrediencí. Salát se pak začátkem 20. století dostal do španělské, francouzské, ale i italské kuchyně. A kdy se objevil u nás? Podle některých pramenů se k nám dostal spolu s ruskými emigranty za 1. republiky, jiné však uvádějí, že připutoval až s Rudou armádou na konci druhé světové války. Tehdy byl ale znám s kousky naloženého kyselého sledě. Bramborový salát máme rádi, protože je "vlhký a kořeněný" - jako vhodný doplněk k fádnější chuti masa. U kuchařů je populární při přípravě jídla pro více lidí, protože se ho snadno připraví hodně a může být uchován v chladu. Smažený kapr v kombinaci s bramborovým salátem se u nás rozšířil teprve v 50. letech 20. století. Zajímavé je, že mnozí cizinci považují kapra za podřadnou rybu a diví se proč ji jíme v tak výjimečný den. No, hlavně, že nám chutná! Receptů na salát existuje mnoho, ty klasické jsou ale podle nás nejlepší. Toužíte-li ten svůj trochu vylepšit, vyzkoušejte recept svěže vonící po řapíkatém celeru.

Proč se pečou perníčky?

Výroba perníku má dlouhou tradici, předchůdce dnešních perníčků nalezli archeologové už v egyptských hrobkách. Je suchý, tvrdý a obsahuje hodně koření, proto je trvanlivý a mohl se i v dobách minulých dopravovat na velké vzdálenosti. Do českých zemí přišli perníkáři z Německa a Itálie začátkem 14. století. Recept na pardubický perník pocházel původně z Hradce Králové, ale tehdejší majitel Pardubic Vilém z Pernštejna ho koupil. Chytrý chlapík! Chystáte-li letos domácí perníčky upéct, bude se Vám hodit tenhle recept. A pokud nechystáte a přesto chcete mít doma jejich vůni, máme řešení - naší sváteční vůni Frosted Gingerbread.

Kde se vzal Santa Claus?

Myšlenka Santa Clause vzešla od svatého Mikuláše. Tehdy to ale nebyl muž s bílým vousem v červeném hábitu, to přišlo mnohem později. Podle legendy tento křesťanský biskup věnoval své bohatství na pomoc potřebným ženám. Jak příběh koloval, jeho jméno se změnilo na Sinter Klaas v holandštině a odtud už to byl k Santa Clausovi jen krůček. Na začátku ale nevypadal tak přátelsky, k jeho dnešní podobě usměvavého dědy přispěla Coca-Cola svou reklamou v časopise v roce 1931, kterou namaloval ilustrátor Haddon Sundblom. Santa Clause najdete i na etiketě jedné z našich nejoblíbenějších vánočních vůní Christmas Eve.

Všechna práva vyhrazena © Yankeesvicky.cz 2024