infoyankee@ztrade.cz 731 648 024 (PO-PÁ 8:00-14:30)
Prodejny
Přihlásit
Vítejte zpět
Zapomněli jste heslo?
Jsem tu poprvé Zaregistrovat se
Košík
Doprava od 49 Kč a pro objednávky nad 1 000 Kč doprava zdarma.
O VŮNÍCH UŽ LECCOS VÍTE
Občas si koupíte svíčku, párkrát jste možná vyzkoušeli vonná stébla, nebo vůni do auta. Zde najdete zajímavosti o tom, jak se svíčky vyrábějí, jak vůbec fungují a na co je třeba dbát při jejich pálení.
1Jak probíhá vývoj nové vůně


Společnost Newell, vlastník Yankee Candle, WoodWick i Millefiori Milano, spolupracuje s předními mezinárodními parfémářskými domy. Ty předkládají asi 1500 nových vonných kompozic.

Poté společnost osloví světové výzkumné agentury, aby identifikovaly významné trendy v gastronomii, životním stylu, vůních, barvách a interiérovém designu. Například Honey Lavender Gelato se inspirovalo třemi trendy: prémiovým medem, "gelatem" jako oblíbenou alternativou zmrzliny a potravinami, které kombinují nečekané chutě. Vůně Sicilian Lemon byla zase inspirována oblibou svěží vůně citrónu a středomořským interiérovým stylem. Své nápady ale mohou přinést i zaměstnanci společnosti.

Poté musí každá vůně projít interním Fragrance Comittee - výborem pro vůně. Jeho členové svíčky testují za studena i při hoření a sdělují zpětnou vazbu. Svíčky následně putují k tzv. home burners – skupině zaměstnanců, kteří si svíčky odnesou domů, spotřebují je a udělí jim číselné hodnocení v několika parametrech.

Následuje rozhodnutí o barvě a názvu nové vůně, popisu jejího složení a designu etikety a pak již nic nebrání zadat novinku do výroby. Věděli jste, že výroba jedné svíčky trvá téměř 10 hodin?

Kukuřice z konvice?
Popisy vůní, které pro český trh překládáme, nám dají občas zabrat. Jako složka Kettle Corn v letošní vánoční novince, která přijde na trh v říjnu. Kukuřice z konvice nebylo úplně ono, nakonec jsme zjistili, že jde o rychlovarnou kukuřici jako sladký druh popcornu. A protože rychlovarná nezní moc pěkně, v popisu nakonec zůstane - věříme, že dobře stravitelný - sladký popcorn :)
2Jak vonná svíčka funguje


Technologové výroby nazývají vonnou svíčku systémem. Aby tento systém naplňoval naše očekávání (tedy vzbuzení příjemných emocí), a to stabilně po celou svojí životnost, potřebuje kvalitní “motor” - knot - a “palivo” - vosk. Knoty jsou u svíček vycentrovány ručně, aby se vosk rozpouštěl rovnoměrně, a existují jich desítky druhů různé tloušťky a typu spletení, každá vonná esence si vyžaduje své. Systém by měl splňovat přísné parametry: stejná intenzita vůně po celou dobu jejího životního cyklu, rovnoměrné vyhoření vosku, stabilní výška plamene nebo minimální množství sazí na hrdle sklenice.

3Proč na dně svíčky zbyde vosk


Občas se nás ptáte, proč vám vždy zůstane na dně svíčky 1 - 2 cm vysoká vrstva nevypáleného vosku. Je to proto, aby se sklenice příliš nezahřála a nepoškodila nábytek. Knot je uchycen na plíšku a ve výšce jeho kovové části už k rozpouštění vosku nedochází. Svíčka musí splňovat přísné bezpečnostní prvky: nepřehřívá se a na konci životního cyklu sama zhasne. Proto když už na dně svíčky zbývá málo vosku, nezhášejte plamínek, pak by vám již knot nemusel jít zapálit, místo toho nechejte svíčku přirozeně dohořet.

Svíčky je obecně dobré spotřebovat do dvou let, i když oficiální trvanlivost není uvedena - většinou vydrží déle, pokud nejsou vystaveny slunci nebo zdroji tepla.

Zajímavost
Účinky příjemných vůní mohou občas ovlivnit náš úsudek. Například během experimentu v kasinu v Las Vegas se množství peněz vhozených do automatů zvýšilo po provonění místnosti o více než 45 %! Ve spotřebitelském testu šamponů se zase ten, který účastníci umístili na posledním místě z hlediska působení, posunul v druhém testu na první místo poté, co byla změněna jeho vůně. Účastníci uvedli, že právě tenhle šampon se snadněji vymývá, lépe pění a zanechává vlasy lesklejší!
4Jak správně svíčku pálit

Má-li svíčka hořet stabilně, je potřeba dbát na to, aby nebyla v průvanu a stála vodorovně. Před každou další re-aktivací (zapálením) je třeba sestřihnout knot zhruba na 5 mm, jinak je plamen příliš vysoký a nestabilní, což vede k nerovnoměrné spotřebě vosku a okuřování hrdla sklenice. Zároveň by nebylo možné dosáhnout celkové doby hoření, např. u velké svíčky Classic od Yankee Candle až 150 hodin. Vždy rozpusťte celou vrstvu vosku až k okraji, vosk má "paměť" a příště by se nerozpustil celý, což způsobuje nežádoucí "tunel" u knotu. Jakmile je voskové jezírko kompletní, nenechejte svíčku hořet příliš dlouho, aby jezírko nebylo příliš hluboké a nedošlo k odklonění knotu z prostředku svíčky.

U svíček WoodWick doporučujeme - je-li dřevěný knot vyšší než 6 mm - velmi opatrně odlomit vrchní měkké černé části.

5Kde se svíčky vyrábějí


Naše svíčky se vyrábějí pro celou Evropu v Havrani u Mostu v továrně společnosti Yankee Candle s.r.o.

Výrobní kapacity americké továrny už totiž nestačily vzrůstajícím prodejům v Evropě a také bylo nutné vyřešit zdlouhavou a nákladnou přepravu z amerického kontinentu, což se například během pandemie ukázalo jako velmi prozíravé. Na fakt, že se svíčky vyrábějí právě u nás, jsme náležitě pyšní a když jsme poprvé tuto zprávu dozvěděli, měli jsme velkou radost! Také zásobování naší společnosti zbožím je plynulejší - máme to zkrátka šikovně blízko.

Továrna, která mimo jiné přinesla do mosteckého regionu stovky pracovních míst, byla otevřena v roce 2017 a dnes "chrlí" desítky miliónů svíček ročně. Slavnostní konference jsme se zúčastnili i my jako výhradní distributor pro Českou republiku a podíleli se na přestřižení pásky, spolu s nejvyšším vedením společnosti Newell. V Havrani jsme navštívili i zkušební místnost s desítkami hořících svíček, na nichž se kontroluje kvalita tak, aby šly do prodeje pouze produkty, splňující přísná kritéria.

6Voňavá komunita


Málokterá značka vzbuzuje takové emoce a věrnost, jako Yankee Candle. Mnoho fanoušků vlastní sbírky, čítající desítky svíček, mezi nimiž najdete i deset let staré kousky a vzácné limitované edice! Značka je světovou jedničkou v segmentu prémiových vonných svíček a stále expanduje. Na YouTube najdete stovky recenzí z celého světa a sociální sítě se příspěvky se svíčkami jen hemží. Náš profil na Facebooku a Instagramu čítá desítky tisíc fanoušků, kteří čile diskutují a vzájemně sdílí své zkušenosti a tipy. Zákazníci milují i desítky novinek, které značka chrlí každou sezónu, aby bylo stále co nového zkoušet. Co o nás říkají samy naše fanynky si můžete přečíst tady.

V posledních letech začíná stejnou popularitu získávat i americká značka WoodWick. Její dřevěné jemně praskající knoty jsou zárukou příjemné intimní atmosféry a navíc značka nabízí širší výběr kořeněných a dřevitých vůní, vhodných pro muze. Pokud už Yankee Candle znáte, stojí za to vyzkoušet i WoodWick. Riziko hrozí jediné - vznikne vám nová závislost, ale můžeme vám zaručit, že i tahle vás bude bavit!

Všechna práva vyhrazena © Yankeesvicky.cz 2023