infoyankee@ztrade.cz 731 648 024 (PO-PÁ 9:00-18:00)
Doprava zdarma pro objednávky nad 1 000 Kč.

JAK PEČOVAT O VÁNOČNÍ STROMEK

UMĚLÝ STAČÍ OPRÁŠIT. S ČERSTVÝM JE PRÁCE VÍC, ALE ZASE SE VÁM ODMĚNÍ KRÁSNOU VŮNÍ. HLAVNÍ JE KOUPIT HO ČERSTVÝ A ZAJISTIT MU DOSTATEK VLÁHY.

KUPTE HO U SOLIDNÍHO PRODEJCE:

Stromky je nejlepší koupit v prověřených zahradnictvích, hobby marketech nebo třeba u Ikey. Na pohled vypadají stejně i ty od pouličních prodejců, ale jejich čerstvost je sporná. Můžete mít štěstí, ale také vám může brzy opadat, cenový rozdíl je přitom minimální. Pozor si dejte na smrčky, které opadávají, a borovice se suchými konečky jehličí.

SKLADOVÁNÍ NEŽ HO OZDOBÍTE:

Stromeček by měl být uchován na chladném a stinném místě, dobrou volbou je garáž nebo balkón, ideálně kam nesvítí sluníčko. Pokud ho nemůžete nechat venku, dejte ho do stojanu s vodou hned, jak přijdete domů.

SEŘÍZNUTÍ:

I když vám prodejce stromek ofrézuje či oseká, je třeba ho před usazením do stojanu znovu seříznout, to otevře vlákna ve kmeni, aby se mohla napít, dostatečná hydratace je - stejně jako u řezaných květin - zárukou trvanlivosti.

VÁNOČNÍ STOJAN:

Hlavně musí být dostatečně velký, doporučuje se objem nejméně 3 litry vody, kterou je nutné denně kontrolovat a doplňovat. Jakmile stromek seříznete, dejte ho do stojanu s vodou okamžitě. Do vody nic nepřidávejte, nejlepší je čistá - některé chemikálie snižují schopnost stromku nasát vodu a zrychlují padání jehličí. Nenechávejte hladinu vody klesnout pod úroveň kůry stromku (pije pletivem pod kůrou), řez by se "zatáhl" a pak už vodu nenasál. Stromky jsou velmi žíznivé, mohou vypít litry vody za týden!

(NE)IDEÁLNÍ MÍSTO, KAM HO POSTAVIT :

Stromek nedávejte k topení, krbu, kamnům, sporáku, televizi nebo třeba počítači. To vše vysušuje vzduch a urychluje odpařování vlhkosti ze stromku. Pokud máte pěkný balkón či terasu, můžete ozdobený stromek nechat o Vánocích tam a těšit se jeho krásou skrz prosklené dveře. A potěšíte i sousedy! Akorát se ujistěte, že světýlka jsou pro venkovní použití.

TIP PRO PRAKTIKY: STROMEK V KVĚTINÁČI

Šikovná varianta, která má jedinou nevýhodu - jste limitování výškou stromku, většinou je kolem metru. Pokud vám to stačí, stromky koupíte v zahradnictvích, na plantážích, vánočních trzích, ale také od místních lesů nebo ve střediscích ekologické výchovy, tam dostanete i rodný list a návod, jak o zelené miminko pečovat.

Stromeček kupte 2-3 týdny předem, aby se do Vánoc zaklimatizoval, postupně ho zvykejte na přechod z mrazu, přes teplotu kolem 10 stupňů - třeba v garáži - až do vašeho vyhřátého obýváku. (Při přesazování na zahradu postupujte přesně v opačném pořadí.) Před koupí se ujistěte, že má bohatě rozvětvené kořeny a vyrůstal v květináči - jeho kořeny se přizpůsobují tvaru květináče od začátku. Také zkontrolujte, jestli z něj po zatřesení nepadá jehličí.

Doufáme, že pro vás byly rady užitečné, a přejeme vám krásný Advent!

Všechna práva vyhrazena © Yankeesvicky.cz 2021